2009-06-01
Festiwal ENGliwice

Festiwal ENGliwice to próba zaprezentowania gliwiczanom kultury brytyjskiej w szerszym kontekście przez samych Brytyjczyków mieszkających w naszym mieście.

Od wtorku (2.06.09) do czwartku (4.06.09) zapraszamy widzów na pokazy klasycznych filmów brytyjskich wybranych przez Brytyjczyków mieszkających w Gliwicach. Oni też wprowadzą widzów w kontekst brytyjskich filmów.

Piątek (5.06.09) to dzień koncertowy. Zagrają polskie zespoły śpiewające po angielsku wybrane przez zaprzyjaźnionych Brytyjczyków.


Program ENGliwice:

02.06. g.20.00 – Film: CZŁOWIEK SŁOŃ (ELEPHANT MAN, AN) reż. LYNCH DAVID WLK.BRYTANIA 1980

03.06. g.20.00 – Film: LAWRENCE Z ARABII (LAWRENCE OF ARABIA) reż. LEAN DAVID WLK.BRYTANIA 1962

04.06. g.20.00 – Film: (dkf classic) TRZECI CZŁOWIEK (THIRD MAN,THE) reż. REED CAROL WLK.BRYTANIA 1949

05.06. g.19.00 – Koncerty: George Dorn Screams (Bydgoszcz), Papilla (Gliwice), The Malkontents (Gliwice/Będzin),

Na pokazy filmowe wstęp wolny.
Bilety na koncerty w przedsprzedaży w szkołach Level (ul. Górnych Wałów 22) po 10 zł.
W dniu koncertu na terenie festiwalu po 15 zł.


Organizatorzy:

Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszenie Dwunasta Dziesięć


Filmy:

CZŁOWIEK SŁOŃ (ELEPHANT MAN, AN) reż. LYNCH DAVID WLK.BRYTANIA 1980 Dramat obsada: John Hurt, Anthony Hopkins, Sir John Gielgud, Anne Bancroft

Wiktoriańska Anglia. Lekarz Frederick Treves trafia przypadkowo do jarmarcznej budy cyrkowej, w której wystawiono na pokaz istotę nazywaną człowiekiem słoniem. Zaintrygowany jej widokiem, dobija targu z właścicielem i wypożycza dziwną postać, aby dokładniej zbadać tak rzadki przypadek medyczny. Nieszczęśnik nazywa się John Merrick. Wycieńczony astmą i nieludzkim traktowaniem, zostaje przewieziony do szpitala. Okazuje się, że straszliwie zdeformowane ciało kryje człowieka o niezwykłej inteligencji i wrażliwości. „Człowiek słoń’ to jeden z najlepszych filmów Davida Lyncha. Film zdobył aż osiem nominacji do Oscara, a w Wielkiej Brytanii zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu roku 1981.

LAWRENCE Z ARABII (LAWRENCE OF ARABIA) reż. LEAN DAVID WLK.BRYTANIA 1962 Dramat, Wojenny obsada: Peter O'Toole, Omar Sharif, Alec Guinness, Anthony Quinn

W sztabie brytyjskim w Kairze 29-letni Lawrence otrzymuje specjalne zadanie. Ma nawiązać kontakt z emirem Fajsalem i prosić o pomoc wojskową, by wzmocnić arabską rewoltę przeciwko Turkom. Okazuje się, że musiałby zdarzyć się cud, by znowu porwać ludzi do walki. Lawrence dokonuje tej nieprawdopodobnej rzeczy. Wraz z niewielkim oddziałem szejka Alego rusza do boju. Lawrence z Arabii to jeden z najbardziej cenionych filmów brytyjskich, David Lean nakręcił opartą na faktach epopeję o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (znakomity Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Film zgarnął wiele nagród m.in. 7 Oscarów, Złote Globy oraz BAFTA.

TRZECI CZŁOWIEK (THIRD MAN,THE) reż. REED CAROL WLK.BRYTANIA 1949 Kryminał, Film-Noir (pokaz w ramach DKF Classic)

obsada: Joseph Cotten, Orson Welles, Alida Valli, Trevor Howard Akcja filmu toczy się tuż po wojnie w Wiedniu podzielonym na kilka stref okupacyjnych. Na zaproszenie przyjaciela Harry'ego Lime'a przyjeżdża do miasta młody kanadyjski pisarz Holly Martins, autor kipeskich powieści kryminalnych. Na miejscu dowiaduje się, że Lime zginął potrącony przez samochód. Sprzeczne relacje świadków skłaniają Martinsa do podjęcia prywatnego śledztwa. „Trzeci Człowiek” to jeden z najbardziej klasycznych filmów brytyjskich. Nagrodzony m.in. złotą palmą w Cannes jak również Oscarem.


Zespoły– opis ENGliwice

Muzyka George Dorn Screams "rozwija się jak serpentyna", balansując jednocześnie pomiędzy energią, a spokojem i melancholią, co razem składa się na transową, pulsującą całość. Debiutancki utwór zespołu, zatytułowany "The Woman With A Bow" (ukazał się m.in. na składance Piosenki Bydgoskie) zebrał pochlebne opinie, rozbudzając nadzieje wiązane z płytą długogrającą. Ukazała się ona już 5 października 2006 roku szyldem "3moonboys Presents". Krążek zatytułowany "Snow Lovers Are Dancing", zawiera 9 utworów i został nagrany pod czujnym okiem braci Kapsa (ex. Something Like Elvis). Wiele mediów (ArtRock.pl, Independent.pl, Teraz Rock, Trzeci Program Polskiego Radia) okrzyknęło ich jednym z najciekawszych debiutów 2006. Piotr Kosiński (Radiowa Trójka) określił ich mianem prekursorów "Serpertine Rock'a" i śmiało wymienia "Snow Lovers Are Dancing" wśród najlepszych krążków 2006 roku w Polsce. Produkcją drugiego albumu zajął się John Congleton – lider zespołu The Paper Chase, współpracujący dotychczas z takimi grupami, Erykah Badu, The Roots, Marilyn Manson, Bono (U2), Antony and the Johnsons czy Celine Dion, Płyta „O’Malley’s Bar” zarejestrowana została w lipcu 2008 w Dallas. Jej premiera w Polsce odbyła sie 9 lutego 2009 i już teraz zapowiada się na jedną z najlepszych płyt roku.
http://www.myspace.com/georgedornscreams

Papilla to trio, które powstało w Gliwicach w 2004 roku. Mają na swoim koncie m.in. udział w bydgoskim Low – Fi Festival, oraz kilkukrotną emisje koncertu który nagrali dla Antyradia. Ich utwór: „I`m better” zajął pierwsze miejsce na liście najczęściej głosowanych utworów na portalu onet.pl w eliminacjach do mysłowickiego Off Festivalu 2007. Twórczość zespołu to piosenki mocno osadzone w tradycji europejskiej. Brytyjska stylistyka pop, rockowe myślenie, czasem mocne brzmienie sekcji, czasem balladowe zatrzymanie w prawie jazzowej estetyce oraz charakterystyczny wokal odróżniają zespół od standardowego brzmienia, a zarazem pozwalają usłyszeć w tej muzyce inspiracje największymi. Członkowie zespołu, każdy wychowany na trochę innej muzyce, jako główne źródła wymieniają: The Beatles, Beck, Bob Dylan, Martin Grech, Blur, Grandaddy, Sam Cooke, David Bowie, Suede. W lutym 2009 roku wystąpili w programie muzycznym w TVP2 Hit Generator zbierając bardzo pochlebne recenzje.
http://www.myspace.com/papillamp

Zespół The Malkontents został założony na początku 2009 na nieistniejącej granicy Gliwic i Będzina. Rozwój wydarzeń okazał się na tyle dynamiczny, że zaledwie kilka tygodni wystarczyło, aby powstało pierwsze, półprofesjonalne demo stworzone w domowym zaciszu. Każdy z członków zespołu dzierży bagaż muzycznych doświadczeń, co pozwoliło wykreować nowy, oryginalny styl. Przyszłość zapowiada się interesującą, tak więc warto słuchać!
http://www.myspace.com/themalkontents


Projekt współfinansowany przez Samorząd Miasta Gliwice

um_gliwice