2010-06-08
DKFuture

17.06.2010, godz. 20.00

wstęp wolny


Prezentacja izraelskich animacji z Bezalel Academy of Art & Design Jerusalem (75’)

Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts & Design Jerusalem) została założona w 1906 r. przez artystę Borisa Schatza i znana była wtedy jako Szkoła Sztuk i Rzemiosł Bezalel (Bezalel School of Arts and Crafts). Swoją nazwę otrzymała od Bezalela ben Uri – biblijnego projektanta i nadzorującego budowę arki w czasach Mojżesza. Szkoła znajduje się na górze Scopus w Jerozolimie i kształci rocznie około 1,500 studentów. Początkowo Akademia, znana ze swojego charakterystycznego stylu zwanego „szkołą Bezalel” (połączenie tradycji europejskiej, Bliskiego Wschodu, a także stylów – Perskiego i Syryjskiego), produkowała przedmioty sztuki dekoracyjnej w srebrze, skórze, drewnie, mosiądzu i tkaninie. W kolejnych latach Akademia wyspecjalizowała się również w takich dziedzinach jak projektowanie ceramiki, szkła, narzędzi, biżuterii, nauce sztuk pięknych, rzeźby, fotografii, ale także w projektowaniu przemysłowym, animacji, video art oraz komunikacji wizualnej.

Uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. Akademię Sztuk i Projektowania Bezalel ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze’ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck. Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej.

Dziękujemy za pomoc w realizacji pokazu Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości.

Pokazy DKF dofinansowano ze środków Samorządu Miasta Gliwice i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorzy: Stowarzyszenia Dwunasta Dziesięć, Provizorca, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, kino Amok