2010-05-15
Halo!gen 2010

HALO!GEN to posiadająca już swoją rangę, dwudniowa interdyscyplinarna impreza kulturalna o zasięgu regionalnym mająca na celu prezentację mieszkańcom Śląska współczesnej polskiej kultury i sztuki. Łączy pokazy filmowe, wystawy oraz muzykę, wszystkie o wysokich walorach artystycznych.

Impreza odbywa się w Starej Fabryce Drutu – kompleksie pofabrycznych hal, których surowe, industrialne piękno stanowi idealną oprawę dla odbywających się tu wydarzeń kulturalnych. Formuła imprezy pozwala na zapoznanie się widzów z całą przestrzenią Starej Fabryki Drutu, jej architekturą, atmosferą i historią.

Kolejna, czwarta już edycja imprezy odbywać się będzie w dniach 28-29 maja pod tytułem „HALO!GEN. Przestrzeń własna”.

Zdjęcia z wystawy


(powiększ)

Koncerty:   

Pogodno, Pustki

Wystawa:

Światło – Młody Polski Design

Teatr:

Teatr Okno: Romans Perlimplina i Belisy – teatr cieni

Projekcje:

„W Nowicy na końcu świata” reż. N.Ziółkowska-Kurczuk,

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” reż. J. Czekaj


Bilety

Przedsprzedaż:
2 dni - 30 zł
1 dzień - 17 zł

W dniu koncertu (dostępne tylko w Fabryce Drutu, ul. Dubois 22)
1 dzień - 20 zł

Bilety do nabycia w sekretariacie (pok. 27) GCE Halo!gen, ul. Barlickiego 3 (pon-pt 8:00-15:00)
oraz w Salonie Wydawniczym "Czas", ul. Zwycięstwa 1


Szczegółowy program:

28. maja - piątek
18.00 Wernisaż wystawy HALO!GEN: Światło – Młody Polski Design
19.00 FILM: „W Nowicy na końcu świata” reż. N.Ziółkowska-Kurczuk
20.00 FILM: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” reż. J. Czekaj
21.30 KONCERT: Pogodno
Afterparty: Upalny Himself (Neuropunks.com) - Electro, Dirty Electro, Techno, Electroclash, Dubstep

29. maja – sobota
12.00 – 14.00 DADA – warsztaty rodzinne – MALI PROJEKTANCI (wstęp wolny)
17.00 czynna wystawa, Majówka 24h
18.00 Teatr Okno: Romans Perlimplina i Belisy – teatr cieni
20.00 KONCERT: Pustki

Wystawa pozostanie otwarta do 30 czerwca


Koncerty

POGODNO

Pogodno jest przykładem na to, że muzyka alternatywna może być przystępna i nie grozi to kompromisem artystycznym. Byli wielokrotnie nominowani do Fryderyków, nagrali miedzy innymi płytę – słuchowisko do prozy znanego pisarza Krzysztofa Vargi – Tequila. W 2006 r. stworzyli wyjątkowy spektakl na Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu „Opherafolia”, który później wystawiali na deskach teatrów w całym kraju. Pogodno to jeden z najlepszych koncertowych i najoryginalniejszych zespołów w Polsce. Właśnie wydali nową płytę „Wasza Wspaniałość”, która jest jednocześnie pierwszą płytą zmienionego składu zespołu.

www.myspace.com/pogodno


PUSTKI

Zespół uznany przez krytyków za jeden z najbardziej ambitnych i oryginalnych na polskim rynku. Ich ostatnia płyta zatytułowana “Koniec Kryzysu” przez wielu dziennikarzy okrzyknięta została płytą roku 2008. Pustki zostały dwukrotnie rok po roku nominowane do prestiżowej nagrody Paszportu Polityki, otrzymały nagrodę “miazgi” miesięcznika PULP w kategorii zespół roku i płyta roku, a także uznane zostały za zespół roku 2008 przez słuchaczy “audycji alternatywnej” oraz offensywy Deluxe w radiowej Trójce.
Zespół Pustki powstał latem 1999. Już ich pierwsza płyta "Studio Pustki" zebrała świetne recenzje i została bardzo pochlebnie przyjęta przez prasę muzyczna. W swoim graniu Pustki nawiązywały do takich zespołów jak The Stooges czy Velvet Underground, poszukując jednocześnie własnego stylu. Zaowocowało to drugim, znakomitym albumem, na którym znalazł się krótki manifest artystyczny głoszący, że Pustki to "Muzyka Ściany Wschodniej".
Oprócz albumów i koncertów zespół ma na swoim koncie muzykę do filmów i spektakli teatralnych a także udział w wielu kompilacjach. W październiku 2009 r. ukazała się ich ostatnia płyta „Kalambury”, która została uznana ze jedna z najlepszych płyt roku. Na płycie tej Pustki jako tekstów użyły wierszy polskich poetów, takich jak Stanisław Wyspiański, Władysław Broniewski, Bolesław Leśmian czy Julian Tuwim.
W marcu zespół został zaproszony na jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali w USA – SXSW.

www.pustki.pl
www.myspace.com/pustki


Wystawa

„Światło – Młody Polski Design”

Półlitrówka, Figa, Guma Balonowa i Cebula. Co mają ze sobą wspólnego? Nie jest to lista przedmiotów, które można znaleźć w sklepie spożywczym. Pod tymi nazwami kryją się wyjątkowe lampy zaprojektowane przez wybitnych młodych polskich projektantów. Kilkanaście projektów nietuzinkowych lamp będzie można oglądać podczas wystawy „Światło – Młody Polski Design”, na którą udało się zaprosić czołowe grupy projektowe z całej Polski. Większość projektów gościła na wystawach wzornictwa w Europie, a teraz będzie można je zobaczyć pod dachem gliwickiej hali Starej Fabryki Drutu. Zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi tego jak wygląda lampa Trawa, dmuchana lampa czy lampa wykonana z opakowania po jajkach, a także wszystkich tych, których interesują osiągnięcia najlepszych polskich projektantów w dziedzinie oświetlenia.

Wernisaż: 28 maja o godz. 18:00, Stara Fabryka Drutu, ul. Dubois 22. Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2010.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rodzinne zorganizowane przez DADA - Warsztat Dziecięcej Twórczości z cyklu: Mali Projektanci
Sobota 29 maja, godzina 12:00
Wstęp wolny.
http://dada-art.pl


Teatr

Teatr Okno: Romans Perlimplina i Belisy – teatr cieni

Jak leciwy Perlimplin młodziutką Belisę nauczył miłości - pokaże teatr Okno za pomocą 30 cieni w pewnej niedużej ramce...

Perlimplin, dużo starszy od swej żony, uczy ją, jak odróżnić miłość od pożądania. Jak twierdzą twórcy - udowadnia, że ważniejszym i ciekawszym od ciała jest wnętrze drugiej osoby. Jak to wszystko pokazać za pomocą teatru cieni, w ramce o wymiarach 100 na 90 cm? Okno to potrafi doskonale - przez 40 minut, za pomocą płaskich tekturowych lalek, oświetlanych od tyłu, snuje poetycką i komiczną jednocześnie historię. "Romans Perlimplina i Belisy" inspirowany jest dramatem F.G. Lorki.

Dziesięć lat temu maleńki teatr z Supraśla debiutował. Za "Romans Perlimplina i Belisy" obsypano go nagrodami na wielu festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.


Projekcje

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” reż. J. Czekaj, Polska 2010, 30 min

Film Jakuba Czekaja zdobył szereg nagród, w tym ostatnio uhonorowany został „Talentem Trójki” w kategorii film, prestiżową nagrodą przyznawanej przez Program Trzeci Polskiego Radia. Jury w składzie: Roman Gutek, Ryszard Jaźwiński, Borys Lankosz i Krzysztof Majchrzak tak uzasadniło swoją decyzję: "Za wypracowanie oryginalnego stylu, stworzenie konsekwentnego na każdym poziomie dzieła filmowego oraz dojrzałość i odwagę w podejmowaniu decyzji twórczych".
Film Czekaja już w ubiegłym roku został dostrzeżony i nagrodzony Grand Prix w konkursie Młode Kino Polskie na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku będzie walczył o Złotego Lajkonika, czyli główną nagrodę w konkursie polskim 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film został zrealizowany w ramach programu "30 minut" koordynowanego przez Studio Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

"Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" jest opowieścią o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty, do ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię, zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu baczniej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice...

„W Nowicy na końcu świata” reż. N.Ziółkowska-Kurczuk Polska, 2009, 67 min.

Nowica to zagubiona wśród gór Beskidu Niskiego stara wieś. Przez wieki zatopiona w łemkowskim żywiole, była gościnna także dla mieszkańców innych narodów i wyznań. Przed II wojną światową wieś liczyła kilkaset numerów. Dziś jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Reżyserce udało się uniknąć stworzenia wyidealizowanego portretu prowincji rodem z telewizyjnych seriali. Nie jest to także chylący się ku upadkowi świat z książek Andrzeja Stasiuka - sąsiada z nieodległego Wołowca. Fenomen Nowicy wymyka się łatwym uogólnieniom - tu zgodnie żyją przyjezdni artyści, prości chłopi, biznesmeni, którzy postanowili zamienić szklane biurowce na drewnianą chatę, muzycy grający klezmerskie melodie w byłej żydowskiej knajpie, punk odrestaurowujący okoliczne cmentarze. Raz w roku wieś ma swoje święto, na które zaprasza legendarne zespoły teatralnej alternatywy (Teatr Węgajty, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Gardzienice). Koncertują tu Maciej Maleńczuk czy Kwartet Jorgi. Ich występy gromadzą całą społeczność wioski. Podobnie jest z nabożeństwami w miejscowej cerkwi - przyciągają zarówno Łemków, jak i tych, którzy mieszkając w mieście rzadko znajdowali czas na wizytę w jakiejkolwiek świątyni. Nowica jest przykładem, że ekumenizm nie jest wymysłem posoborowych marzycieli - obok siebie żyją tu unici, prawosławni, grekokatolicy, buddyści, zielonoświątkowcy, katolicy i świadkowie Jehowy. Nowica jest wsią, która po kilkudziesięciu latach marazmu zyskała szansę na nowe życie. Stało się to możliwe dzięki spotkaniu świata chłopów, rządzonego przez rytm pór roku, z rzeczywistością awangardowych artystów i ludzi, którzy mieli dość miejskiej gonitwy.

Film znalazł się w selekcji tegorocznego festiwalu Planete Doc Review.


Afterparty

W tym roku nie kończymy halo!genu bezpośrednio po koncercie, ale w piątek zapraszamy na afterparfy, na którym zagra Upalny Himself (Neuropunks.com) - Electro, Dirty Electro, Techno, Electroclash, Dubstep


Projekt współfinansowany przez Samorząd Miasta Gliwice

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz

Partnerzy:

gliwice silesia gwsp gtm

Sponsorzy:

roza level tartel