2010-10-11
Festiwal Morza "Nad Kanałem"

Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Morza "Nad Kanałem", która odbędzie się 17 października 2010 roku w Gliwicach w Starej Fabryce Drutu, przy ul. Dubois 22. Wystąpią zespoły: Banana Boat, Cztery Refy, Indygo i Sąsiedzi. Będzie można posłuchać folku morskiego, szant i pieśni kubryku.

Program:
17:15 Otwarcie bram
18:00 Cztery Refy
19:00 Indygo
19:30 Sąsiedzi
20:30 Banana Boat
21:30 All hands – zakończenie


(powiększ)

Bilety: 20 zł (przedsprzedaż www.folk24.pl/sklep)
25 zł w dniu koncertu (ilość biletów ograniczona)

Szczegóły na: www.nadkanalem.pl


Darek Opoka - prezes Stowarzyszenia GTW

Pomysł na organizację festiwalu szantowego w Gliwicach zrodził się dawno. Część z nas ma patenty, pływaliśmy na Dzierżnie w Międzyszkolnym Klubie Żeglarskim "MESA". Bywaliśmy na gliwickim festiwalu "Silesian Shanties" organizowanym przez Śląski Yacht Club. Jednak dotąd nie było warunków i odwagi by taki festiwal zrobić. Stowarzyszenie działa dopiero sześć lat i tak dużych imprez żeglarskich jeszcze nie realizowaliśmy. To dla nas spore wyzwanie.

Przygotowywaliśmy się do tego powoli. Małymi kroczkami zaczęliśmy robić koncerty wspólnie z działającą kiedyś w Gliwicach Tawerną "Latarnia". Był to koncert "Szantowe Gliwice", potem w klubie "Promil" - "Szantowe Powitanie Lata" i kilka miesięcy temu "Szantownia". Przy każdej edycji finansowo bardzo nas wspierał Samorząd Miasta Gliwice, w organizacji pomagali Sąsiedzi, a zwłaszcza Kamil Piotrowski. Z imprezy na imprezę coraz lepiej to funkcjonowało, a że wszyscy o tym festiwalu cały czas mówili...

Mam nadzieję, że uda nam się w Gliwicach powołać do życia ciekawy, wyróżniający się i mocny festiwal żeglarski. W naszym mieście działa dużo bractw, klubów, mamy nieopodal Dzierżno i Pławniowice, Kanał Gliwicki, Indygo i... Sąsiadów, więc grzechem byłoby nie zrobić nic.... Zatem wchodzimy do gry :)


Kamil Piotrowski - dyrektor artystyczny festiwalu, zespół Sąsiedzi

Zespół Sąsiedzi zaczynał swoją przygodę z piosenką żeglarską i szantami równo 9 lat temu w Gliwicach. Drugi nasz poważny koncert odbył się na odbywającym się wtedy jeszcze Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Silesian Shanties". Odbyło się tylko kilka edycji tego festiwalu, chyba 4. Nazwa nawiązywała do krakowskiego festiwalu "Shanties", jednak charakter tego gliwickiego był nieco inny. Ostatnie gliwickie "Shanties" odbyły się chyba w 2004 roku.

Był to dla nas bardzo ważny festiwal, bo był "nasz", gliwicki. Wieści o rekatywacji festiwalu pojawiały się kilkukrotnie, ale sam festiwal jakoś nie wrócił na mapę kulturalną Gliwic.

Kiedyś, w tawernie Latarnia, w której organizowałem koncerty zjawił się Darek Opoka, i w imieniu Stowarzyszenia GTW zaproponował współpracę. Okazało się, że też żegluje i lubi żeglarskie śpiewanie. Gdy "Latarni" już nie było, nadal współpracowaliśmy i wspólnie zorganizowaliśmy kilka koncertów szantowych w mieście. Ostatni w czerwcu, w lokalu dawnej "Latarni". Wystąpiły trzy zespoły, przyszło bardzo dużo ludzi. Wtedy z Darkiem postanowiliśmy, że wspólnie, Stowarzyszenia GTW i "Cała Naprzód" oraz Sąsiedzi, reaktywujemy w Gliwicach festiwal piosenki żeglarskiej i morskiej. Nazwa festiwalu nasunęła mi się sama, kogo zaprosimy wiedzieliśmy już od dawna. Oczywiście w tym roku nie uda się zaprosić wszystkich, których byśmy chcieli, ale i tak będzie bardzo szantowo i na wysokim poziomie.