2010-10-18
Bal Folk

Niedziela 24.10.2010 – Finał

BAL FOLK – FINAŁ: TAŃCE POLSKIE I FRANCUSKIE
Stara Fabryka Drutu, ul. Dubois 22, bilety: 5zł, 300 miejsc

Prowadzą tancerze z Domu tańca i Danse En Omois

17:00 – 18:00 „Za Płotem”
18:00 – 19:00 „O’Conan Quartet”
19:00 – 19:30 „2 Guingois”
19:30 – 20:20 „Sąsiedzi”


CZYM JEST BAL FOLK?

Tradycja organizowania zabaw tanecznych do muzyki folk została zapoczątkowana we Francji po II wojnie światowej, szerzej rozwinęła w latach 70. Znany również na świecie jako folk bal, na stałe zapisał się w kalendarzach festiwalowych głównie we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech.

· Gliwice powracają do źródeł.
Tańce ludowe integrują wszystkie pokolenia. Jak bretoński taniec An-Dro, powstały przy udeptywaniu klepiska w chacie, tańce ludu przypominają nam dawne czasy. Proste kroki potrafi wykonać nawet najmłodszy uczestnik zabawy. W tańcu folkowym nie ma barier, ambicji. Taniec łączy, niesie radość wspólnej zabawy.
Tancerze ze stowarzyszenia „Danse En Omois” nauczą nas jak tańczy się na francuskich balach folk. Pokażą podstawowe kroki tradycyjnych tańców z regionów: Berry, Gaskonia i Bretania – zarówno tańczonych w parach, jak i w kole.
W czasie warsztatów oraz wieczornych zabaw tanecznych zagrają zespoły „2 Guingois” z Szampanii i „O’Conan Quartet” z Bretanii (Francja) oraz „Sąsiedzi” i „Za Płotem” (Polska). Gościć też będziemy młode, ale utytułowane już zespoły działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach: „Indygo” i „Salake”.

· Folk w Polsce…
…Kojarzony jest zazwyczaj z folklorem, a ten - z zespołami pieśni i tańca, wykonującymi w pięknych strojach tańce narodowe z towarzyszeniem orkiestry, często bardziej przypominające muzykę okresu klasycyzmu, niż rodzimy folklor.
…Lub z muzyką artystyczną, przeznaczoną wyłącznie do słuchania, do której nikt nie potrafi zatańczyć.

Gliwicki Bal Folk na nowo łączy dwa rozdzielone światy:
muzyki folkowej i tańca ludowego.

· Studniówkę zaczynamy polonezem…
a czy ktoś z nas kiedyś tańczył chodzonego? Grono pasjonatów ze stowarzyszenia Dom Tańca z Warszawy odwiedza miejsca, gdzie jeszcze na zabawach tańcuje się polki, mazurki, oberki, chodzone i kujawiaki, obraca wiwaty – a wszystko to do muzyki wykonywanej przez ludowych artystów. W Gliwicach tancerze z Domu Tańca poprowadzą warsztaty tańców polskich.

Opracowała: Dominika Płonka

Więcej informacji:

Więcej o Balu Folk [PDF]

Program [PDF]

O zespołach [PDF]

www.balfolk.pl