2010-10-18
Festiwal Manufaktura Dźwięku

30 października, Gliwice, Stara Fabryka Drutu, ul Dubois 22. od 15.00, zaproszeni goście od 19.30

Festiwal „Manufaktura Dźwięku” to trzecia już edycja przeglądu, którego głównym celem jest wyłonienie i promowanie najzdolniejszych śląskich zespołów muzycznych. W tym roku festiwal odbędzie się 30 października. Zapraszamy do poprzemysłowych przestrzeni Starej Fabryki Drutu przy ulicy Dubois 22 na cały dzień koncertów. Jako gwiazdy wieczoru wystąpią Kim Nowak – nowy projekt braci Waglewskich – Fisza i Emade oraz w solowym projekcie wokalista zespołu Lao Che – Spięty, zaczynamy już o 15.00.


(powiększ)

Przegląd przeznaczony jest dla zespołów z województwa śląskiego, które nie mają jeszcze na swoim koncie wydanej płyty. Zgłoszenia (link do profilu na portalu myspace lub mp3, krótka informacja o zespole) należy wysyłać na adres: manufaktura@fabrykadrutu.org.pl

25 października zostaną wyłonione zespoły które zagrają (po ok. 20-30 minut) w konkursie głównym 30 października. Nagrodą dla zwycięzcy, który zostanie wybrany przez Jury, będzie 20 godzin w studiu nagrań – Nona Studio, 400 zł oraz występ pomiędzy Spiętym a Kim Nowak. Zachęcamy do wzięcia udziału!

Do dwóch pierwszych edycji Manufaktury zgłosiło się ponad 50 zespołów, a laureatami zostały Lucky Loosers w 2008 i 3 Kluski Śląskie w 2009 roku.

Szczegóły konkursu na www.myspace.com/fabrykadrutu

Program:

15.00 – 19.00 koncerty zakwalifikowanych zespołów - wstęp wolny!

15.00 – Excerpta www.myspace.com/excerpta
15.30 – Markolm Band www.myspace.com/markolmband
16.15 – Dzentelmenels www.myspace.com/dzentelmenels
17.00 – Wiewiórka na drzewie www.myspace.com/wiewiorkanadrzewie
17.45 – Hadrony www.myspace.com/hadrony

19.30 – Spięty (Lao Che)
20.45 – ogłoszenie wyników / koncert laureata przeglądu
21.30 – Kim Nowak (Fisz, Emade, Sobolewski)

Bilety:

20 zł w dniu koncertu
15 zł w przedsprzedaży – dostępne w księgarni Czas ul. Zwycięstwa 1 oraz w sekretariacie (pok 27) GCE Halogen przy ul. Barlickiego 3 w godz: pon - pt 8.00 - 15.00 tel.(32)775 18 37
W dniu koncertu bilety dostępne tylko na terenie SFD.

Spięty

Pod tym intrygującym pseudonimem kryje się Hubert Dobaczewski. Muzyk, wokalista zespołu Lao Che, tekściarz. Mówi się, że jest jednym z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistów ostatnich lat. Debiutował w zespołach Aberration oraz Hope, jednak pierwszy znaczący sukces przyniosła mu współpraca z zespołem Koli, z którym nagrał płytę Szemrany. Od roku 1999, znany jest głównie jako wokalista i gitarzysta zespołu Lao Che, z którym do tej pory nagrał cztery płyty. Teraz rozpoczyna karierę solową. Z połączenia dwóch życiowych pasji Spiętego – muzyki i żeglarstwa, powstała zaskakująca i niebanalna płyta Antyszanty. To niezwykła opowieść, przenosząca słuchacza do nadmorskiej knajpy, gdzie nieprzebierający w słowach żeglarze snują nasączone morzem, alkoholem oraz przaśną erotyką historie o życiu. Album stanowi mieszankę elektroniki, folku i oszczędnego gitarowego grania. Sam artysta mówi o sobie: Jestem wakacyjnym matrosem. Od kilku lat rósł we mnie pomysł, żeby nagrać solową płytę z quasi szantami. Album swój zatytułowałem «Antyszanty», bo choć pieśni moje zainspirowane były melodiami morza, to są dla nich również parafrazą i stylistyczną opozycją.
www.myspace.com/spiety

Kim Nowak

Zespół powstał w 2008 roku w składzie Michał Sobolewski, Bartek Waglewski(Fisz), Piotr Waglewski(Emade). 14 maja ukazał się debiutancki album zatytułowany „Kim Nowak“. Nazwa odnosi sie do lat 60., tęsknoty za nagrywaniem płyt na żywo bez produkcyjnych fajerwerków. Bracia Waglewscy, zafascynowani hiphopem, wracali (co znamienne dla lat 90.) do zespołów o korzeniach w muzyce punkowej, garażowej – Bad Brains, Fugazi, Sonic Youth czy Morphine. Pierwsze zespoły Waglewskich to właśnie muzyka punkowa. Chociaż często dawali upust swoim fascynacjom, chociażby na koncertach projektu Tworzywo, dopiero niedawno udało im się znaleźć gitarzystę, który ma podobne sentymenty i tęskonoty. Michał Sobolewski to znawca muzyki lat 60., zafascynowany brudnym, mocnym brzmieniem gitar z płyt Jimiego Hendrixa, Black Sabbath, Ten Years After czy mniej znanych Toad, 13th Floor Elevators. Zachowując energię z prób, zespół w składzie bębny, gitara, bas zarejstrował pierwszą płytę „Kim Nowak“ w sierpniu 2009 roku. To płyta grana na żywo, bez użycia komputerów, gdzie wszystkie brudy zostały pozostawione celowo. Rify gitarowe, często odnoszące sie do klasyki gatunku, współgrają z punkową, garażową sekcją rytmiczną, do tego jak zwykle u Fisza bardzo mocne i dobre teksty. Kim Nowak to dwanaście „popsutych piosenek“ – przesterowanych, brudnych, od których „Popłynie wrzątek i pęknie serce, wysiądzie prąd w całym mieście“.
www.myspace.com/kimnowak