2011-05-10
AFROSLOT FESTIVAL vol. 2

SOBOTA - 14 MAJA 2011 czas: 12:00 - 23:00

Gliwice, Stara Fabryka Drutu, ul. Dubois 22

WSTĘP: 15 ZŁ, dzieci do lat 10 wstęp wolny!

Zrelaksowana, piknikowa atmosfera i jednocześnie poważne tematy dotykające problemów globalnych i odpowiedzialności społecznej. Dobra muzyka, kino, wystawy, relacje z podróży i wykłady pod wspólnym mianownikiem, jakim jest gorąca fascynacją Afryką.

Nieodłączną częścią AfroSlotu jest śniadanie i kiermasz produktów Fair Trade. W programie przewidziane są także SWAP ciuchowy i liczne warsztaty, m.in.: języka suahili, capoeiry, żonglerki, rzeźby w przestrzeni, samoobrony, plecenia warkoczyków, tradycyjnych instrumentów afrykańskich i in.

Wieczór zwieńczy koncert pioniera śląskiej sceny reggae - BOB ONE'a.

Impreza odbywa się w ramach Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.

Więcej informacji poniżej i na stronach:
www.gliwice.slot.art.pl
www.facebook.com/gliwice.slot

PLAKAT:

W PROGRAMIE M.IN.:

KONCERT: BOB ONE (G. 21:00)

Polski muzyk reggae, ragga i dancehall. Jego styl rymowania wywodzi się ze "starej szkoły" nawijaczy, którzy tworzyli muzykę dancehall w latach 80. Po wydaniu solowej płyty "Jeden", magazyn Free Colours wybiera go wokalistą roku. Współpracuje z artystami - Tippa Irie, Junior Stress, Ras Luta, Grizzlee, Pionear, Da Bass, Hemp Gru, Firma, Onar. Będzie gorąco!

ROWEREM PRZEZ AFRYKĘ ŚLADAMI KAZIMIERZA NOWAKA

SLIDE SHOW I RELACJA Z PODRÓŻY PRZEZ NAMIBIĘ - KONRAD PĘDZIWIATR (G.15:15)
O swojej podróży rowerem przez Namibię, południowo - zachodnią część Afryki opowie Konrad Pędziwiatr - pasjonat podróży rowerowych, antropolog i koordynator pierwszych w Polsce studiów nad pokojem i rozwojem globalnym (www.peacestudies.pl)

"Uważamy, że warto pokazać światu, iż jeszcze przed II wojną światową był człowiek, który w niecodzienny jak na tamte czasy sposób poznawał i opisywał afrykański kontynent, przedstawiając kulturę jego rdzennych mieszkańców z należnym im szacunkiem, co stało w sprzeczności z obowiązującą wówczas kolonialną ideologią

Zamierzamy możliwie jak najwierniej powtórzyć trasę, którą przebył Kazimierz Nowak. Marszruta będzie podzielona na etapy pokonywane w formie sztafety. Przemieszczamy się tak, jak Kazimierz Nowak - głównie na rowerach, a na niektórych etapach pieszo (ekspedycja na Ruwenzori we wschodnim Kongu), konno (w Namibii), pieszo (w Demokratycznej Republice Kongo), czółnem (rzeką Kassai i Kongo) oraz na wielbłądach (Sahara w drodze powrotnej)."

afrykanowaka.pl

FILM: MOJE SEKRETNE NIEBO (IZULU LAMI)

REŻ. MADODA NEACIYANA, RPA, 2009, 90 MIN.
10-letnia Thembi i jej 8-letni bracie Khwezi wyruszają do Durbanu, aby dostarczyć na konkurs rzemieślniczy ostatnią pamiątkę po zmarłej mamie, pięknie wykonaną matę z trzciny. W obcym mieście spotykają dzieci ulicy. Aby przetrwać muszą zmierzyć się z ciemnymi stronami przedwczesnej dorosłości. Obraz, mimo tego, że dotyka trudnych kwestii potrafi pokazać moc i wartość przyjaźni, a przede wszystkim siłę dzieci, które walczą z przeciwnościami. Piękne wiejskie plenery kontrastujące z brudnym i zagrażającym miastem stanowią niezwykłe dopełnienie tej przejmującej fabuły.

WYKŁAD: CZY W POLSCE ISTNIEJE NIEWOLNICTWO?

S. ANNA BAŁCHAN (G. 17:45)
S. Anna Bałchan od kilku lat pracuje na Śląsku z kobietami wykorzystywanymi do prostytucji, ofiarami handlu ludzmi i przemocy domowej, W 2001 r. założyła w Katowicach Stowarzyszenie Po MOC. Jest autorką ksiazek: "Kobieta nie jest grzechem" oraz "Przewodnik streetworkera". Za swoją pracę otrzymała nagrody im. ks. Józefa Tischnera i TOTUS

www.po-moc.pl/strona-glowna.html


"(NIE) SPALONE SŁOŃCEM" - WYSTAWA FOTOGRAFII Z ETIOPII ŁUKASZA JAWORSKIEGO

WYKŁAD: "ARABSKA WIOSNA LUDÓW"

KONRAD PĘDZIWIATR (g. 16:00)
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby lepiej zrozumieć fenomen "zrywu" i fali protestów, które przetaczają się przez Północną Afrykę i Bliski Wschód. Czy jesteśmy już w stanie dokonać wstępnej oceny konsekwencji Arabskiej Wiosny Ludów zarówno dla poszczególnych krajów jak i całego regionu? Jak w tym świetle postrzegać nasze obawy i nadzieje?

Konrad Pędziwiatr: pasjonat podróży rowerowych, antropolog, europeista i koordynator pierwszych w Polsce studiów nad pokojem i rozwojem globalnym (www.peacestudies.pl). Kierownik Katedry Socjologii i Antropologii Społecznej w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera. Uczestnik licznych wypraw badawczych do krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat migracji, wielokulturowości i islamu w Europie.
We wrześniu 2005 ukazała się jego książka pt. 'Od islamu imigrantów do islamu obywateli: muzułmanie w krajach Europy Zachodniej' przedstawiająca podstawowe informacje na temat najliczniejszych zachodnio-europejskich populacji muzułmańskich oraz analizująca zachodzące w nich procesy.
Redaktor portalów: arabia.pl i euro-islam.info

POKAZ TAŃCA, WARSZTATY SUAHILI I GRA NA INSTRUMENTACH AFRYKAŃSKICH

Afro dance to spotkanie muzyki, rytmu i ciała, taniec prawdziwie pierwotny i nieskrępowany. Yuga Buassa z Kongo zaprezentuje kilka rodzajów tego energetycznego tańca popularnego w wielu rejonach Afryki - ndobomlo, mapouka i zoulu.
Filip Kitundu z Tanzanii poprowadzi warsztaty języka suahili. Instrumenty afrykańskie - warsztaty będą obejmowały nauke gry na wielu tradycyjnych afrykańskich instrumentach i bębnach: djembe, dun dun, kisakakasa, balafon, likembe, lokole, conga, ngoma, draubach, gadający bęben. Włączymy w to śpiew w języku suahili i lingala. Poprowadzi je ekipa Karibu.

www.karibupolska.pl

AFROKUCHNIA

Afrokuchnia - na warsztatach będziemy mieli okazję poznać kilka przepisów nawiązujących do kuchni afrykańskiej, a także popróbować swoich sił przy przyrządzaniu tych potraw. Michał Kochaniewicz - pasjonat kulinariów, redagujący rubrykę "szef kuchni poleca" w lokalnej gazecie oraz prowadzący bloga kulinarnego oliveandflour.blogspot.com, przeprowadzi nas przez proces przygotowania afrykańskich specjałów, oraz podzieli się z nami kilkoma ciekawostkami na temat samej kuchni "Czarnego Lądu".


KIERMASZ PRODUKTÓW SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

Osoby prowadzące firmy Jarmarki Świata z Katowic i Szczyptę Świata z Wrocławia zaprezentują egzotyczne rękodzieło i produkty spożywcze sprowadzane bezpośrednio od producentów z ubogich krajów rozwijających się. Piękne, smaczne, zdrowe a na dodatek etycznie pozyskane i dostępne przez cały czas trwania AfroSlot-u.

MIEJSCE

AfroSlot odbywa się w Starej Fabryce Drutu - kompleksie pofabrycznych hal, których surowe, industrialne piękno stanowi idealną oprawę dla odbywających się tu wydarzeń kulturalnych. Formuła imprezy pozwala na zapoznanie się widzów z całą przestrzenią Starej Fabryki Drutu, jej architekturą, atmosferą i historią.