2012-08-03
BZ WBK Press Foto 2012 - wystawa pokonkursowa

Wystawa laureatów 8 edycji jednego z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce – BZ WBK Press Foto.

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Swoje prace nadesłało aż 483 fotoreporterów z całej Polski. Ich prace oceniało profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej PAP. W tym roku uczestnicy mogli nadsyłać zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże do ośmiu kategorii konkursowych oraz do kategorii specjalnej – Fotokast. Nową kategorią, wprowadzoną w tej edycji konkursu, jest Foto+, gdzie zgłaszane są prace poddane obróbce w programach graficznych.

    W ramach konkursu nagrodzono 46 fotoreporterów, do których trafiło 55 nagród i wyróżnień o łącznej wartości blisko 130 tysięcy złotych. Laureatami najważniejszych nagród zostali:
  • Zdjęcie Roku – Tomasz Lazar (freelancer), za fotografię dokumentującą zatrzymanie manifestantów w Harlemie (Nowy Jork, USA) podczas demonstracji przeciwko agresji policji oraz nierównościom w zarobkach
  • Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Supernak (Polska Agencja Prasowa PAP), za zdjęcie ze spotkania Prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej podczas wizyty w Polsce.
  • Nagroda Banku Zachodniego WBK – Mateusz Dopierała (freelancer), za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.bzwbkpressfoto2012.pl

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich nagrodzonych zdjęć podczas wystawy pokonkursowej, która będzie prezentowana w Gliwicach w Starej Fabryce Drutu od 10 do 31 sierpnia.
Na wernisaż zapraszamy 10 sierpnia o godz. 18.00


ZDJĘCIE ROKU


(powiększ)

Tomasz Lazar (Freelancer)
Zatrzymanie manifestantów w Harlemie (Nowy Jork, USA) podczas demonstracji przeciwko agresji policji oraz nierównościom w zarobkach.
Nowy Jork (USA), 16 czerwca 2011 r.


NAGRODA RZECZPOSPOLITEJ


(powiększ)

Paweł Supernak (PAP)
Prezydent USA Barack Obama wita się ze zgromadzonymi na Placu Piłsudskiego kombatantami i żołnierzami po złożeniu wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas wizyty w Warszawie.
Warszawa (Polska), 27 maja 2011 r.


PORTRET - ZDJĘCIE POJEDYNCZE
MIEJSCE 3


(powiększ)

Magdalena Jodłowska (Freelancer)
Jerzy Owsiak przekazał Górnośląskiemu Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach sprzęt do neuronawigacji. Aparatura została zakupiona z pieniędzy zebranych podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2010 roku.
Katowice (Polska), 18 marca 2011 r.