Kowalstwo

Kowalstwo powszechnie kojarzy się z przemysłem lub rzemiosłem, które niewiele ma wspólnego ze sztuką. Dzisiaj często uznawane za przeżytek, okazuje się być wciąż żywym zajęciem, które ma również wymiar artystyczny. Kowalstwo artystyczne – bo o nim mowa – to dzisiaj bardzo elitarny zawód, wykonywany przez artystów i niezwykle wymagający. Umiejętności techniczne i specjalistyczna wiedza są niezbędne, by z metalu, przy pomocy wysokiej temperatury i odpowiednich narzędzi, stworzyć rzecz, która będzie zaskakiwała finezją i estetyka na najwyższym poziomie. Ta technologia, znana już od wieków, pozwala na wytwarzanie niezwykłych przedmiotów.

Są to tradycyjne dla kowalstwa wyroby, takie jak okucia, ogrodzenia, balustrady i wiele innych, typowo użytkowych przedmiotów, ale kowale tworzą również dzieła sztuki. Rzeźby, tablice i inne dekoracje to misternie wykonane ozdoby wnętrz i ogrodów. To samo dotyczy wcześniej wymienionych przedmiotów użytku codziennego, mimo swojego praktycznego wymiaru zyskują też artystyczny charakter, dzięki finezji i kunsztowi artysty. Wiele pracowni artystycznych posiada w swojej ofercie właśnie kowalstwo, jako tradycyjne rzemiosło, przy pomocy którego powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Kraty okienne

Kraty w oknach, często będące koniecznością, np. w obiektach  parterowych, kojarzą się z mało estetycznym elementem. Dzięki jednak zastosowaniu odpowiednich technik, kraty okienne mogą stać się wręcz ozdobą budynku, wystarczy ich realizację powierzyć pracowni artystycznej. Fantazyjny projekt i ręczne wykonanie sprawią, że ten element uzyska niebanalny charakter. Ręcznie kute kraty o zdobniczych motywach, np. roślinnych czy abstrakcyjnych, nie będą szpecić, a wręcz przeciwnie – staną się dekoracją okien.