Ręcznie rzeźbione elementy cz. 2

Recznie formowane plytki podlogowe

Rosnąca obecnie popularność rękodzieła jest widoczna w różnych dziedzinach: meblarstwie, wyposażeniu wnętrz, modzie. Okazuje się, że również materiały wykończeniowe wytwarzane ręcznie cieszą się dużym zainteresowaniem. Przykładem tego zjawiska są ręcznie formowane płytki podłogowe. Ta tradycyjna technika powszechnie stosowana w ubiegłych stuleciach, dzisiaj powraca, aby zaspokoić gusta wymagających inwestorów, poszukujących sposobów na oryginalne i eleganckie wnętrze.

Rzemiosło to wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i technicznych umiejętności, a także dużych nakładów czasu i pracy. Ręcznie uformowane płytki ceramiczne wypalane są tradycyjną metodą – w piecu ogniowym. Uzyskane tym sposobem materiały w niczym nie przypominają masowo produkowanej glazury. Niepowtarzalne, wielobarwne płytki o wyjątkowej teksturze nadają się zarówno do wnętrz zabytkowych, jak i nowoczesnych i same w sobie stanowią ozdobę pomieszczenia.

 

Recznie rzezbione oltarze

Ołtarz – jako centralna część kościoła – stanowi serce świątyni i miejsce, w które zwrócone są oczy wiernych podczas nabożeństwa. Dlatego tak wielką wagę przywiązuje się do wyglądu ołtarza i jego wykonawstwo powierza najlepszym artystom – rzemieślnikom. Ręcznie kuty czy rzeźbiony w kamieniu ołtarz, misternie zdobiony, w pełni oddaje bowiem fakt, jak ważną rolę w życiu wiernych odgrywa kult religijny.

 

Recznie wykonywane meble

Zaprojektowany i własnoręcznie wykonany mebel to dzieło sztuki. To także doskonała alternatywa dla podobnych  do siebie, masowo produkowanych przez sieci meblarskie sprzętów, które znajdziemy w niemal każdym sklepie i domu. Pracownie autorskie oferujące ręczne wykonywanie mebli na zamówienie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zwykły fotel czy biurko wykonane bez pomocy maszyn to misterne dzieło i wyjątkowa dekoracja każdego wnętrza.