Rękodzieło artystyczne

Sztuka ma różne oblicza: zalicza się do niej sztuki wyzwolone, np. muzykę czy sztuki piękne, takie jak poezja i taniec. Bez względu na nomenklaturę, podziały i definicje, które na przestrzeni lat często się zmieniały, sztuka to wszystko, co jest owocem pracy artysty, którego zamierzeniem jest stworzenie dzieła. Niezależnie od tego, czy będzie to obraz, rzeźba, czy haft, każdy z takich przedmiotów można uznać za dzieło sztuki – rzecz niepowtarzalną i wyjątkową, o wybitnych walorach estetycznych. Obecnie sztuka nie mieszka jedynie w muzeach i galeriach, a jest bliżej ludzi, a to m.in. za sprawą sztuki użytkowej, czyli nadawaniu artystycznego wymiaru przedmiotom użytku codziennego. Istotną rolę odgrywa tu rękodzieło artystyczne. Rękodzieło to dzisiaj nie tylko relikt dawnych lat, którym parają się pasjonaci dawnych kultur i technologii z zamierzchłych czasów.
Rzemiosło ma teraz jak najbardziej współczesne oblicze, a jego wytwory spotkać można na każdym kroku. Złotnictwo, garncarstwo, jubilerstwo, kowalstwo – wszystko to dziedziny rękodzieła artystycznego, z którego przedmiotami mamy do czynienia na co dzień. Ręcznie wykonywana  ceramika, indywidualnie projektowana i tworzona biżuteria, meble czy okucia – wszędzie tu mamy do czynienia z odmianą sztuki, chociaż są to wszystko rzeczy banalne. Jednak praca, jaką wkłada rzemieślnik w projekt i realizację danego przedmiotu, jego artystyczna wizja i fakt, że tworzona rzecz jest niepowtarzalna, czyni meble, dekoracje i inne artykuły wyjątkowymi i o nieprzeciętnej wartości.
Dzisiaj indywidualizm, dobry smak i poczucie estetyki to niezwykle istotne aspekty codziennego życia, dlatego też rękodzieło artystyczne sukcesywnie zyskuje na znaczeniu.