Rzeźba

Rzeźba

Rzeźba jest jedną z dziedzin sztuk plastycznych. Znana już od tysiącleci, wciąż należy do najbardziej elitarnych zajęć, wymagających niezwykłego kunsztu, poczucia smaku oraz umiejętności technicznych. Sama rzeźba jest pojęciem niezwykle szerokim i obejmującym różnorodne techniki i motywy. Na przestrzeni dziejów powstawały zarówno rzeźby pełne, jak i płaskorzeźby, przedstawiające ludzi, zwierzęta, stworzenia fantastyczne, sceny zbiorowe czy też abstrakcję. Projekty takie mogą mieć charakter sakralnym, tradycyjny, wręcz rustykalny, ale mogą to być również nowoczesne instalacje – wszystko zależy od fantazji artysty.

Rzeźbić można w kamieniu, gipsie, drewnie, metalu i innych materiałach. To daje ogromny zakres możliwości rzeźbiarzom i czyni dzieła ich rąk rzeczami powszechnie spotykanymi i wykorzystywanymi w różnych sferach życia: architekturze, projektowaniu krajobrazu czy aranżacji wnętrz. Rzeźby możemy podziwiać wszędzie – w muzeach, galeriach, ale też na ulicach, w ogrodach i domach. Rzeźbione są bowiem posągi i statuetki, pomniki, ale też przedmioty codziennego użytku – meble, dekoracje do domu, a nawet ogrodzenia czy elementy małej architektury. W takim przypadku mowa oczywiście o sztuce użytkowej, w której rzeźba jest niezwykle popularną i chętnie wykorzystywaną techniką.

Ta dziedzina – jak każda dyscyplina sztuki – jest wieczna.

 

Rzeźba w kamieniu

Kamień to tworzywo rzeźbiarskie znane już od tysiącleci. W wielu muzeach i galeriach sztuki możemy podziwiać wytwory rąk rzeźbiarzy sprzed wieków. Majestatyczne posągi czy drobne figurki – to prawdziwe dzieła sztuki. Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło – rzeźba w kamieniu pozostała niezwykle elitarną dyscypliną sztuki, bardzo wymagającą i zgłębianą przez nielicznych. Dziedzina ta łączy w sobie bowiem artyzm i wymaga nieprzeciętnego zmysłu estetycznego, ale również niebywałej precyzji i umiejętności technicznych.

Przede wszystkim ważne jest obycie z trudnym tworzywem, jakim jest kamień, a trzeba pamiętać, że każda skala jest inna: inaczej rzeźbi się np. w piaskowcu, a inaczej w marmurze. Dlatego też rzeźba w kamieniu to zajęcie bardzo wymagające. Dzięki coraz popularniejszej sztuce użytkowej i rosnącej ilości pracowni autorskich i innych tego typu firm na rynku, sztuka – w tym rzeźba – staje się bliska przeciętnemu człowiekowi. Coraz więcej osób zleca wykonanie kamiennych rzeźb na zamówienie, np. do ogrodu. To z pewnością oryginalne i przepiękne dekoracje, które na każdym wywrą ogromne wrażenie.